Současná situace s epidemií koronaviru už dosáhla takové úrovně, že snad v nás všech probouzí strach a obavy z toho, co bude, jak se bude situace vyvíjet, jestli budeme všichni zdraví, jak zajistíme své potřeby a jestli se doma všichni pohromadě v karanténě nezblázníme.

Stres, strach a obecně prožívání negativních emocí má nepříznivý vliv na naši imunitu. A tu teď musíme co nejvíce šetřit, abychom tímto obdobím prošli ve zdraví. Nejde jen o koronavirus, ale i o obyčejná nachlazení, která se takto na jaře běžně objevují a která právě pak náš strach mohou zase posílit a imunitu oslabit. Pak se nám děje třeba to, že celý den jsme v nekomfortu, myšlenky v hlavě víří, potíme se, cítíme vnitřní třes, možná i nevolnost a slabost. Tohle vše je dobré co nejdříve zarazit a udržet se v klidu. Vážně, jde to. Chce to jen cílenou práci. Podíváme se, jak na to.

Pro zklidnění strachu, stresu, třesu, nevolnosti je nejlepší relaxace a pak pozorování svých pocitů. Pojďme na to, dejte tomu aspoň deset minutek :

Relaxace

Pohodlně se posaďte s nezkříženými končetinami, zavřete si oči a pošlete váhu svého těla dolů do země. Postupně si projděte své tělo od nohou až nahoru a prociťujte uvolnění a těžkost, tím se celé tělo krásně uvolní. Zaměřte se také na hlavu a obličej a uvolněte dolní čelist, kde často držíme emoce. Zahýbejte krkem a uvolněte. Pak se začněte soustředit na svůj dech a počítejte výdechy od desítky do jedničky. Soustřeďte se plně jen na počítání, je potřeba počítat pozpátku, aby byla hlava zaměstnaná a nepočítala automaticky.

Pozorujte své pocity

Potom co takhle zrelaxujete, zkuste si vybavit nejsilnější emoci, kterou v současné době prožíváte – je to strach? Stres? Zoufalství? Emoci si pojmenujte a zkuste se vědomím ponořit do svého těla a najít jak se ta emoce ve vašem těle projevuje. Může to být tlak na hrudi, stažení kolem žaludku, bolest hlavy, třes rukou nebo cokoliv jiného… A teď s tím projevem emoce v těle zůstaňte a pozorujte jej. Jen pozorujte, není třeba s ním nic dělat, naše tělo si s tím poradí a začne jej měnit. Pokud se pocit změní, zase jen pozorujte. Po nějaké době by se měl pocit rozplynout, zmírnit, možná i zpříjemnit.

Párkrát to zkuste a za chvíli vám půjde zrelaxování a odstranění nepříjemné emoce snadněji a rychleji.

Přeji ať je brzy lépe.

Pokud jste objevili emoce a strachy s nimiž nemůžete pohnout, přijďte ke mně na kraniosakrální terapii (až to bude možné). Ve spolupráci s terapeutem je snazší překročit obrany, které nám brání v kontaktu se svými temnými emocemi.